İnternet’ten gümrüksüz alışveriş yapmak ister misiniz?

alisveris3.jpgalisveris2.jpgalisveris4.jpgalisveris.jpg

Erkan ÇELEBİ’nin 10 Kasım 2006 tarihli yazısından alıntıdır.

ŞİMDİ, İnternet’teki Amazon.com, ebay.com, streetprices.com, buy.com gibi uluslararası sitelerden gümrüğe takılma endişesi duymadan, gönül rahatlığıyla alışveriş yapmanın tam zamanı.Özellikle elektronik cihazlarda yaşanan gümrük sorunu, Başbakanlık Gümrük Müşavirliği’nin aldığı bir karar sayesinde, bayram, yılbaşı gibi özel dönemlerde yaşanmıyor. Posta ya da kargo yöntemiyle yurt dışından yapılan sipariş ya da hediyeler, gümrük vergisinden muaf tutuluyor.

Bu da, Ramazan ve Kurban Bayramı ile yılbaşı dönemlerinden oluşuyor. Bayram ve yılbaşı tatilinden bir ay öncesiyle bir ay sonrasını kapsayan bu ikişer aylık dönemlerde, postayla gönderilen elektrikli ve elektronik cihazlar için gümrük vergisi alınmıyor. Böylece, gümrüğe takılma riski de ortadan kalkıyor.

BAYRAM HEDİYESİAncak, bunun da bazı sınırlamaları bulunuyor. Bu sınırlamada da fiyat unsuru ön plana çıkıyor. Ayrıca, postayla gelen ürünün ticari amaçlı olmaması, sadece şahsi, ailevi veya hediyelik eşya niteliğini taşıması gerekiyor. Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı’nın kararına göre, posta ya da hızlı kargo sistemiyle yurt dışından gelen bu ürünlerin fiyatı, 300 Euro ya da 400 doları geçemiyor. Aştığı taktirde, vergi ödemeyi de göze almak gerekiyor.

GÜMRÜKLÜŞayet yurt dışından postayla gelen siparişler, Şeker ve Kurban Bayramı ya da yılbaşı tatilinin dışında kalan bir döneme denk gelirse, bu kez de gönderilen ülke ön plana çıkıyor. Böyle dönemlerde, paket ya da koli, Amerika’dan gönderildiğinde 200 dolara kadar herhangi bir gümrük vergisi uygulanmıyor.

Ancak, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden gelen ürünlerde, bu kez muafiyet limiti, 100 Euro ya da 130 dolara düşüyor. Kargo ücretinin de dahil olduğu bu fatura değerinin altında kalan hiç bir ürün için gümrük vergisi ödenmiyor. Fatura değeri 100 Euro’yu aşan ürünlerde ise Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden gönderilen siparişlerde yüzde 18, bunların dışında kalan ülkelerde ise maksimum yüzde 25 gümrük vergisi alınıyor.

Yurt dışından gelen ürünler şayet gümrüğe takılırsa, bu kez de belli bir prosedür uygulanıyor. Bunun sonucunda, paket şayet gönderilen ülkenin resmi posta şirketi tarafından gönderilmişse, gümrüğe takılan ürünü takip etmek oldukça zor oluyor. Bu da, standart postayla gelen ürünlerin gümrüklerde tek tek işleme tabi tutulmasından kaynaklanıyor. Ürünlerin ambalajında ağırlıkları, içerikleri ve fiyatlarına göre gümrüğe alınıyor. Bunda da bazı sorunlar yaşanabiliyor.

DAHA AZ SORUNLUDHL, UPS, Fedex gibi uluslararası şirketlerle gönderilen ürünlerde ise görevliler kargonun içeriği ve değeri konusunda gümrük görevlileri anında bilgilendirildiği için gümrük işlemlerinde daha az sorun yaşanabiliyor. Ayrıca ürünün gümrüğe takılıp takılmadığını da, takip numaraları sayesinde kolayca izlemek mümkün oluyor.

Bu nedenle bayram ve yılbaşı, yurtdışı siparişlerinde en uygun dönemi oluşturuyor. Özellikle dijital fotoğraf makinesi, DVD oynatıcı, MP3 çalar gibi elektronik ürünlerde sorun yaşamak istemiyorsanız, şimdi İnternet’in başına geçip, güvenilir alışveriş sitelerini kullanarak 400 doları geçmeyen siparişlerinizi verebilirsiniz. Bu siparişler, seçeceğiniz kargo şirketi ve türüne göre 4 ile 20 gün arasında değişen sürelerde elinize ulaşacaktır.

Sun Java’yi genel kamu lisansIna taŞIyorSUN’ın, uzun süredir gündemde olan Java’nın genel kamu lisansıyla (GPL) açık kaynak koduna taşınması sürecinde hazırlıklarının son aşamaya gelmek üzere olduğu açıklandı. Sun, Java platformunun mobil (ME) ve standart (SE) sürümlerini GPL lisansına taşımanın yanında, şu anda yaygın geliştirme ve dağıtım lisansı (CDDL) ile dağıtılmakta olan Java Enterprise Edition ve GlassFish referans uygulamasını da GPL lisansına taşıyacak. Böylece çekirdek Java platformu üzerinde değişiklik yapanlar, bunlara ait kodları serbest olarak dağıtmakla da yükümlü olacaklar. Bu durum her ne kadar ticari ürün geliştirenler açısından istenmeyen bir durum olsa da, Java platformunda evrensel uyumluluğu sağlamayı hedefleyen Sun’ın amacına hizmet edecek gibi görünüyor. OpenSolaris işletim sistemi ise CDDL lisansıyla dağıtılmaya devam edecek.

Reklamlar
Published in: on 8 Mart, 2007 at 1:33 pm  Comments (4)  

The URI to TrackBack this entry is: https://hakkimaslan.wordpress.com/2007/03/08/internetten-gumruksuz-alisveris-yapmak-ister-misiniz/trackback/

RSS feed for comments on this post.

4 YorumYorum bırakın

 1. şimdi benim anlamadığım bayram ve yılbaşı gibi günlerde yapılan alış verişlerde gümrük vergisi yok demişsiniz. fakat amerikadan ürünü aldık diyelim 400 doları geçmedi tabiki. buraya gelmesi 20 gün bulucaksa, elimize geçtiği tarihmi bayrama denk gelmeli yoksa alış veriş yapılan tarih mi? çünkü bayramda yapılan alışveriş yurtdışından TÜRKİYE’ ye gelene kadar 20 gün geçse ozaman çoktan bayram biter. sonra demesinler bugün bayram değil vergi koyacaz ürüne diye!!!!

 2. dostum bak orda not bahsedilen günlerden bir ay öncesi ve sonrasını kapsıyo denmiş…

 3. Yurtdışından alışveriş yapmak istiyor ancak kafanızda sorunlar var ve çekiniyorsanız, kendinizi bu konuda yetersiz hissediyorsanız size http://www.yeterli.net yeter!!

  Gümrük sorunları, alışveriş danışmanları, gelen ürünler,kargo soruları

 4. Bayram dönemi alışveriş yapmak için çok mantıklı gerçekten de, çok güzel yazı olmuş elinize sağlık.

  Bu arada ben de başka bir yöntem keşfettim çok beğendim, belki ilgilenirsiz diye duyurusunu paylaşayım:

  Amerika’dan alışveriş yapmak için daima ücretsiz Viadress.com sitesini kullanıyorum çünkü bu site size ücretsiz olarak sanal bir Amerika adresi temin ediyor, böylece istediğiniz Amerikan dükkanından ya da eBay satıcısından alışveriş yapabiliyorsunuz; Viaddress de siparişlerinizi sizin evinize yönlendiriyor.

  http://www.viaddress.com adresinden siteye ücretsiz olarak üye olabilirsiniz. Üyeliğinizin hemen ardından Amerika’daki sanal sipariş adresiniz e-mailinize gönderilecek. Bunun yanı sıra, uluslararası kredi kartlarını kabul etmeyen Amerika dükkanlarından alışveriş yapmak isterseniz Viaddress istediğiniz ürünleri hiçbir komisyon eklemeden sizin yerinize satın alabilir. Bu sistem gerçekten çok faydalı! İnternet sitesine bir göz atın: http://www.viaddress.com


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: