KISA CAZ TARİHİ

Image and video hosting by TinyPic

indir.jpgHemen İNDİR

KISA CAZ TARİHİ .1

1- Caz müziğinin 1900 `lu yılların başlarında New Orleans `da doğduğu bilinir. Ancak caz tarihçilerine göre 1890 `lı yıllarda da caz vardı. Onlara göre bu caz stili ;

a.Dixieland

b.Swing

c.Bebop

d.Ragtime

Doğru cevap :Ragtime `dır. 1890 `lı yıllarda Missouri eyaleti Sedalia kentinde ortaya çıkmıştır.a.Dixieland 1910 `lu yıllarınb.Swing 1930`lu yıllarınc.Bebop 1940`lı yılların caz stilleridir.  

2. Rag ağırlıkla besteye dayanan ve öncelikle piyano ile icra edilen bir caz stilidir. Caz  tarihçilerine göre bu stilin ilk ve önde gelen piyanist-bestecisi ;

a.Tom Turpin

b.Joseph Lamb

c.Scott Joplin

d.Jelly Roll Morton

Doğru cevap ; 1868 `de Texas `ta doğan Scott Joplin `dir. Oldukça üretken olup otuzun üzerinde rag`i olan bu müzisyen gerçek melodik buluşların da ustasıydı.

a.Tom Turpin , St.Louis `li bir bir sahibi ve rag`ci, melodik açıdan orijinaldi.

b.Joseph Lamb, tekstil tüccarı ,sıkı örülmüş rag motifleri ile ün yaptı

c.Jelly Roll Morton, Ragtime`in besteye dayanan yorumundan kurtularak melodiyi daha özgür ve serbest caz tarzında kullanan ilk müzisyenlerdendi. 

3. 1900 `lu yılların başında, New Orleans `ta caz yapmak sadece siyahlara özgü değildi, başından beri beyaz gruplar da vardı. Bu beyaz çalış tarzına, asıl New Orleans cazından ayırt etmek için “ Dixieland cazı “ adı verildi. Bu dönemin en ünlü orkestra şefi “Papa” lakaplı “Beyaz cazın babası” diye anılan müzisyeni kimdi ? 

a.Jack Laine

b.Tom Brown

c.Leon Rappolo

d.George Brunies

Doğru cevap ; “Papa” Jack Laine `dir. Kurduğu gruplar 1891 `den beri New Orleans da çalardı.Caz tarihçilerine göre, cazın ilk başarılı “beyaz” orkestraları Jack Lain ile başlar.

b.Tom Brown ,başka bir beyaz orkestranın şefiydi.

c. Leon Rappolo , “ New Orleans Rhythm Kings “ orkestrasının tanınmış solo klarnetçisiydi.

d. George Brunies,“New Orleans Rhythm Kings“orkestrasının solisti,tromboncuydu.  

4. 1920 `li yıllarda cazda en önemli iki şey, “Chicago stili” nin ortaya çıkması ve “Klasik Blues” dur. Bunun nedenlerinden biri ve başlıcası New Orleans`lı müzisyenlerin Chicago `ya göçüdür. Böylece cazın ilk stili, “New Orleans Stili “ de altın devrini bu göç nedeniyle 20`li yıllarda Chicago `da yaşadı. Başlangıçta aralarında fark olan caz ile “Blues” da birbiri içinde eriyerek yeni bir tür yarattı. Ayrıca 20`li yıllar Klasik blues dönemi olarak da bilinir.Bu dönemin en büyük bayan “Caz ve Blues şarkıcısı“ kimdi ?

a.Ma Rainey

b.Mammie Smith

c.Bessie Smith

d.Ida Cox

Doğru cevap ; Bessie Smith .20`li yılların en büyük şarkıcısıdır.160 dolayında plakdoldurmuştur.Öylesine başarılıydı ki,plaklarının cirosu koca Columbia plak şirketini iflastan kurtardı.Plakları 10 milyon civarında sattı. Bessi Smith ,Blues `un “imparatoriçesi “dir.

a.Ma Rainey ,Klasik Blues döneminin “Anası” sayılan Rainey,döneminin tanınan bir şarkıcısıydı.

b.Mammie Smith , 20`li yılların “ Jazz Hound “ orkestrasında çalışmış , tanınmış bir bayan blues şarkıcısıdır.İlk plaklarını 1920 yılında doldurmuştur.

d.Ida Cox , Dönemin tanınmış bayan blues şarkıcısıdır. 

5. 1930 `lu yıllar , cazda “Swing Stili” nin başladığı yıllardır. “ Swing “ sözcüğüiki ayrı anlam ifade etmektedir. Biri ritmik bir ögeyi ifade eder , diğeri ise 30`luyılların caz stilinin adıdır. Bu stilde caz en büyük ticari başarısını yakaladı.Ayrıca bu yıllar caz ,swing`in dans salonlarına girmesiyle de yeni bir statü kazandı. 30`lu yıllar caz müziğinde büyük orkestraların (big band) gelişme devridir de… Öte yandan solo yapmanın önemi de kavranınca büyük solistler dönemi de başladı. Bu dönemin en ünlü `Klarnet` virtüözü ve orkestra şefi kimdir ?a.Coleman Hawkins

b.Benny Goodman

c.Gene Krupa

d.Benny Carter 

Doğru cevap ; Benny Goodman . 1934`de 12 kişilik kendi topluluğunu kuran `Klarnet ustası` Goodman , `Swing Kralı ` olarak da anılır.

a.Coleman Hawkins , 30`lu yılların en ünlü `Tenor Saksofon `virtüözüdür.

c.GeneKrupa , 30`lu yılların en ünlü davulcusudur.

d.Benny Carter ,30 lu yılların en ünlü `Alto Saksofon `virtüözüdür . 

6. 1940 `lı yılların başlangıcı , caz müziğinde de yeni bir akımın ortaya çıkmasınısağladı. `Bebop ` adı verilen bu akımın ilk örnekleri de Kansas City `de gelişti.Yine caz tarihçilerine göre bu akımın `gerçek dahi şahsiyeti ` sayılan AltoSaksofoncu müzisyen kimdi ?

a.Dizzy Gillespie

b.Lester Young

c.Charlie Parker

d.Jo Jones

Doğru cevap ; Charlie Parker .Müziği akademik incelemelere konu olan ve kendinden sonraki kuşakları da etkileyen `Bird` ve `Yardbird ` lakablı Parkerbir çoklarınca caz tarihinin en büyük doğaçlamacısı ve `Bebop`akımınınbabası kabul edilir .

a.Dizzy Gillespie ,`Bebop`akımının önemli bir trompetçisidir.

b.Lester Young, 1940 `lı yılların önemli bir `Tenor Saksofon`cusudur.

d.Jo Jones ,`Bebop`akımının önemli bir davulcusudur. 

7. 1940 `lı yılların sonlarına doğru, “ bebop tarzın asabi huysuzluğunun ve taşkınlığının” yerini olgunluk ve huzur aldı. Böylece yeni ortaya çıkan bu akım“ Cool caz “ olarak adlandırıldı ve 50 `li yılların ilk yarısına egemen oldu.Bu akımınönderleri olarak John Lewis , Tadd Dameron ile birlikte ünlü bir trompetçi bilinir.Bu ünlü trompetçi kimdir ?

a.Lennie Tristano

b.Miles Davis

c.Shorty Rogers

d.Shelly Manne

Doğru cevap ; Miles Davis .Davis `in önemi, modern cazın üç ayrı evresininbaşlangıcında ,önde gelen yenilikçi müzisyenlerden oluşturduğu topluluklarla ,yeni eğilimleri billurlaştıran plaklar yapmış olmasıdır.Olağanüstü boyutlarda etkiliolan bu plaklar , 50`lerde “Cool jazz” , 60`larda nodal yaklaşımların ,70`lerde ise“Jazz-rock” anlayışının kurallarını koyan çalışmalar olmuştur.

a.Lennie Tristano , piyanist olan bu müzisyen ,1951 yılında NewYork `ta müzikokulunu kurdu, müziği ve fikirleriyle “ Cool jazz “ a teorik temellerini kazan-dırdı.

c.Shorty Rogers , trompetçi Rogers bu akımın “Batı Sahili”ndeki önemli bir üye-siydi.

d.Shelly Manne , davulu ile “Batı Sahili” nin “Cool-Jazz” da stil yaratan birmüzisyeniydi. 

 

Reklamlar
Published in: on 23 Temmuz, 2007 at 8:32 pm  Comments (1)  

The URI to TrackBack this entry is: https://hakkimaslan.wordpress.com/2007/07/23/kisa-caz-tarihi/trackback/

RSS feed for comments on this post.

One CommentYorum bırakın

  1. Merhaba ,

    Klasik caz müziğinin o güzel ve insanı yormayan tınılarını dinlemek isteyen arkadaşlarımız var mı… “Hakkimaslan” belki bize bir kaç adres bulabilir …

    Ne dersiniz ?

    Sevgiyle kalın,

    Renda Gülay


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: